Jak wygląda czarna pantera i skąd się wzięła?
Czarna pantera, rodzaje, pochodzenie
Obraz Carla Bosteder z Pixabay
W artykule
1. Jak wygląda czarna pantera
3. Czarny lampart / Laopard
Jak wygląda czarna pantera?
Czarna pantera. Niezwykle piękny kot. Kot melanistyczny. Zarówno jego nazwa, jak i kolor spowodowany jest wysokim wskaźnikiem melaniny w organizmie. Melatonina to pigment (barwnik), który posiadają zwierzęta zarówno kręgowce, jak i bezkręgowce. Zazwyczaj jest wynikiem adaptacji organizmu do warunków atmosferycznych, otoczenia (ciemne lasy bez dostępu światła) poprzez zwiększoną produkcję melaniny, czyli "barwnika syntetyzowanego w komórkach z aminokwasu tyrozyny". Rzadziej występuje jako choroba ("patogeny zmieniające metabolizm w skórze". Podobnie jego brak prowadzący do albinizmu. Kolor czarny u dzikich kotów to mieszanka kolorów niebieskiego, czarnego, szarego, fioletowego. Karne koty są zwykle mniejsze od swoich jasnych braci. Charakteryzują się też mniejszą płodnością. Czarny kolor skóry występuje u takich dzikich kotów jak Jaguar (Panthera onca), Lampart, czyli Leopard (Panthera pardus), Jaguarundii (Puma yagouaroundi), czarne tygrysy, czasami spotykane są czarne serwale.
Co ważne: Czarne koty nie są w żaden sposób groźniejsze od swoich niemelanistycznych odpowiedników. Są rzadziej spotykane, ponieważ występują zwykle w miejscach niedostępnyvch człowiekowi. Są mniej widoczne, co oznacza, że mają większe szanse w ataku od swoich jasnych, doskonale widocznych braci.
Czarny Jaguar
Czarna pantera, w rzeczywistości czarny jaguar, swój kolor zawdzięcza alternatywnym genom. Oznacza to, że geny i czarny kolor skóry przekazywane są dzieciom i ich potomstwu. Kolor skóry u jaguara jest dziedziczny.
Czarny lampart / leopard
Inaczej wygląda sytuacja u lampartów. Czarna pantera, w rzeczywistości czarny lampart (Panthera pardus), lub inaczej mówiąc, czarny leopard, posiada recesywny allel genu. Oznacza to, że w większości przypadków nie przekazuje genu ciemnej skóry swojemu potomstwu. Lamparty ciemnych rodziców rodzą się jasne. Zdarzają się też przypadki mieszanych kolorystycznie miotów. Jedne kocięta rodzą się czarne, a ich rodzeństwo jasne. Ciemne lamparty występują najczęściej w południowo- zachodnich Chinach, w Birmie (Myanmar), w Neapolu, południowych Indiach (Travancore) w okolicy Assam u podnóża Himalajów, na Javie, na półwyspie malajskim. Na półwyspie malajskim czarne lamparty, występują częściej niż lamparty o naturalnym ubarwieniu. Bywają również w Afryce, Etiopii, w lasach Mount Kanya, w Aberdares. Odnotowano nawet jeden przypadek czarnego lamparta w lasach Kamerunu.
Bibliografia
1. Nikoletta Parchimowicz, Czarna pantera – największa tajemnica dżungli, hiPets, koty.pl, 20.07.2020 r., https://www.koty.pl/artykuly/ciekawostki/czarna-pantera, dostęp 06.09.2023 r.
2. Czarna pantera-mity i fakty, Dino Animals, 19.02.2013, https://dinoanimals.pl/zwierzeta/czarna-pantera-mity-i-fakty/#:~:text=Kt%C3%B3re%20koty%20s%C4%85%20czarnymi%20panterami%3F%20Czarna%20pantera%20to,czarne%20warto%20wymieni%C4%87%20po%C5%82udniowoameryka%C5%84skiego%20jaguarundi%20%28Puma%20yagouaround%20i%29, dostęp 06.09.2023 r.
3. Natalia Suchocka, Allele – dominujące i recesywne. Czym są i na co wpływają?, Hello Zdrowie, 29.03.2022 r., https://www.hellozdrowie.pl/allele-dominujace-i-recesywne-czym-sa-i-na-co-wplywaja, dostęp 06.09.2023 r.
Komentarze
Prześlij komentarz