Rekin akwariowy czyli brzanka rekinia
Akwariowy rekin słodkowodny, czyli Rekiniak Srebrzysty, to w rzeczywistości Brzanka Rekinia (łac. Balantiocheilos melanopterus), według mieszkańców półwyspu malajskiego rekin bala, żarłacz bala. Znany również jako Tricolor Shark, Silver Shark, Shark Minnow.
![]() |
autor: Dale Robertson z Cleveland Computer |
Spis treści:
Nazwa nie jest przypadkowa. Chociaż jest mniejszy od rekinów żyjących w oceanach, do złudzenia je przypomina z wyglądu i zachowania.
Żyje w wodach południowo-wschodniej Azji. Można go spotkać zarówno w rzekach, strumieniach, jak i dużych jeziorach, głównie wodach Borneo, Sumatry, półwyspu Malajskiego. Czuje się dobrze w wodach silnie rwących.
Jego wielkość zależna jest od żywienia, warunków, w jakich żyje. W naturze dorasta do 1,5 metra długości. W akwariach jest znacznie mniejszy. U większości akwarystów nie przekracza 30-40 cm.
Brzanka rekinia wymagania
Brzanka rekinia, czyli rekiniak srebrzysty jest rybą stadną, dominującą, hierarchiczną. Potrzebuje towarzystwa swojego gatunku, dlatego powinien być trzymany w grupach co najmniej 5 osobników. W przypadkach mniejszych grup, robi się nerwowy, może wykazywać agresję. Nawet jeżeli nie w okresach początkowych, to w wieku dorosłości. Dlatego od samego początku bardzo ważne jest prawidłowe prowadzenie, zaspokojenie potrzeb. Jeżeli ma dobre warunki, jest spokojny, ale żywi się mniejszymi osobnikami.
autor: G.Garitan |
Brzanka rekinia odżywianie
Jest wszystkożercą. W naturze spożywa skorupiaki, owady, larwy owadów, wrotki, glony, rośliny wodne.
W akwariach z dostępnych produktów można, a nawet warto podawać im codziennie wszystkie rodzaje pokarmu żywego, suchego, mrożonego oraz dodatki z roślin zarówno w płatkach jak i drobno siekanych. Można podawać drobno krojony groszek, szpinak, cukinię, owoce. Należy jednak pamiętać, iż są one dodatkiem, nie pokarmem podstawowym.
Okazjonalnie dorosłym osobnikom, można podawać również drobno siekane świeże albo mrożone krewetki, małże, dżdżownice
Brzanka rekinia akwarium
Z uwagi na wielkość, brzanka rekinia nie powinna być trzymana w akwarium ogólnym. Najkorzystniejsze dla ryb, jest odtworzenie ich warunków naturalnych. Wysypanie spodu akwarium żwirem, dodanie korzeni, kamieni, kryjówek, duże ilości roślin (które mogą służyć im również za pokarm) oraz pustej przestrzeni do pływania, wprowadzenie jednokierunkowego niezwykle silnego nurtu wody.
Woda powinna być ciepła (22-28 stopni Celsjusza), niezwykle czysta, natleniana, dobrze filtrowana, miękka, lub średnio twarda. Akwarium bardzo duże, przestronne, czyli dla kilku osobników powyżej 1000 litrów, 200 cm długości.
Nie należy słuchać porad o wystarczających 250 czy też 350 litrach, ponieważ skończy się to porażką.
![]() |
autor: Alia 2005 |
Ponieważ Rekiniak srebrzysty jest rybą energiczną, skoczną, zbiornik akwarium musi być koniecznie przykryty. Oświetlenie można dostosować do własnych upodobań. Nie zauważono dotychczas szczególnych jej upodobań w tym zakresie.
Brzanka rekinia z jakimi rybami
Może być zamieszkiwane również przez inne duże gatunki. Jednak wówczas należy pomyśleć o zwiększeniu rozmiarów akwarium. Jako idealne towarzystwo sprawdzą się: Sum rekini, Bocja Wspaniała, Grubowarg plamisty (Kociarka).
Brzanka rekinia ile żyje
Brzanka Rekinia to ryba jajorodna. Nie rozmnaża się w warunkach sztucznych. Należy do rodziny karpiowatych. Żeruje w środkowej części akwarium. Żyje do 10 lat.
Brzanka rekinia cena
Ceny brzanki rekiniej są stosunkowo niskie. Sięgają zwykle kilkunastu złotych.
---
© Emilia Ewa Szumiło
11-12.09.2023
Komentarze
Prześlij komentarz